Titan Implants ITI Straumann Tissue Level Synocta Compatible 6.5mm Wide Neck WN Internal Octagon Temporary Abutment with Ti Screw (ITI-65SOTA)
  • Image 1
  • Image 2
  • Image 3
  • Image 4
  • Image 5
Price:
SKU:
ITI-65SOTA
Product Description
Build strong and esthetic provisional restorations using the Titan Implants ITI Straumann Tissue Level Synocta Compatible 6.5mm Wide Neck (WN) Temporary Abutment. Engineered specifically for the wider 6.5mm platform on Straumann® Tissue Level implants with synOcta® internal octagon connection, this temporary abutment provides outstanding support for larger restorations and posterior cases.
Key Features & Benefits:
  • Direct compatibility with Straumann® 6.5mm WN (Wide Neck) Tissue Level implants
  • Precise internal octagon connection for reliable seating
  • Textured design enhances temporary material adhesion
  • Perfect for screw-retained provisional crowns, bridges, and full-arch temporaries
  • Includes high-quality titanium abutment screw
  • Precision-machined in the USA for consistent fit and long-term performance
Note: This product uses a 0.050" Hex Screw Driver
0.050'' (1.27mm) Hex Screw Driver
To fit original Straumann torque wrench:
0.050'' Hex Driver can be used with the Titan Straumann Torque Wrench Adaptor
OR
 To fit original Nobel Biocare torque wrench
0.050'' Hex Driver can be used with a Titan Nobel Biocare wrench adaptor
Add to Wish List
Click the button below to add the Titan Implants ITI Straumann Tissue Level Synocta Compatible 6.5mm Wide Neck WN Internal Octagon Temporary Abutment with Ti Screw (ITI-65SOTA) to your wish list.