The Spectra System (Screw-Vent®, Micro-Vent™, Bio-Vent®, Core-Vent® Small Diameter 3.5mm Manufactured after 1991) Compatible 3.5mm Platform Straight Locking Implant Abutments with Ti Screw (P-3.5SLIAF-SP)
  • Image 1
  • Image 2
  • Image 3
  • Image 4
  • Image 5
  • Image 6
Price:
SKU:
P-3.5SLIAF-SP
Product Description
Please view instruction videos below:
 RECOMMENDED ACCESSORY:  Titan Implants’ Implant Locator Pin
 Note*Abutment available in locking only, see Bar Post SKU#P-35CA-12-ZD for non-engaging option
contribute to a natural restoration.
Different cuff heights from 1.0mm to 5.5mm in 1/2mm increments(Titan EXCLUSIVE)
 Note: This product uses a 0.050" Hex Screw Driver
RECOMMENDED ACCESSORY
Implant Locator Pin instruction video: https://titanimplants.com/educational-videos/
 All implant locator pins are listed here: https://titanimplants.com/titan-implants-locator-pins/
 For ZimVie TSV & TSX implants, use Titan Implant Locator Pin(1-72-ILP-22)
Add to Wish List
Click the button below to add the The Spectra System (Screw-Vent®, Micro-Vent™, Bio-Vent®, Core-Vent® Small Diameter 3.5mm Manufactured after 1991) Compatible 3.5mm Platform Straight Locking Implant Abutments with Ti Screw (P-3.5SLIAF-SP) to your wish list.